TALIANSKO sa rozkladá na Apeninskom polostrove v tvare čižmy. Jedna z najnavštevovanejších krajín láka turistov nielen nádhernými plážami, azúrovo čistým morom (Jadranským, Jónskym, Tyrhénskym, Stredozemným a Ligúrskym), ale aj nádhernou prírodou s množstvom kultúrnych a historických pamiatok a pohostinnými miestnymi obyvateľmi.
Taliansko – Kalábria
Na juhu Talianska, tam kde sa pobrežie už takmer dotýka Sicílie, na úpätí Apeninského horského pásma a na konci zálivu Polikastro, tam sa nachádza magická Kalábria. Najjužnejšia časť „talianskej čižmy“ je plná vitality a historického dedičstva, je to zem dávnych mýtov, byzantského náboženstva a storočných olivovníkov. Na každom rohu tu zrejú šťavnaté figy a pomaranče, všade cítiť vôňu pečených rýb a z tyrkysového mora vystupujú starobylé opevnenia ako z dovolenkových pohľadníc. Buon giorno, Kalábria!
Kalábria je obklopená morom z dvoch strán. Tyrhenské more obmýva jej západné pobrežie. Nájdete tu nádherné nepreľudnené pláže a krištáľovo priezračnú vodu sýtomodrej farby. Táto oblasť má najčistejšie úseky mora nielen v oblasti Talianska, ale aj v rámci celej Európy. Právom dostala prívlastok – Karibik Európy.
Taliansko – Sardínia
Sardínia – „zabudnutý raj Stredomoria“, aj takýto prívlastok má tento čarovný ostrov s prekrásnym azúrovým morom, panenskou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a vzrušujúco členitým pobrežím. Pláže Sardínie patria k najkrajším v Európe. Obmývané priezračnou vodou sú často úplne nedotknuté, obklopené horami a neraz prístupné iba od mora. Biele dedinky učupené na tých najneuveriteľnejších miestach strmých svahov pripomínajú dračie hniezda. Jednou z miestnych rarít sú stáda divokých koní, žijúcich voľne v prírode.
Sardínia sa niekedy nazýva aj ostrovom piatich farieb. Ružová symbolizuje plameniaky a divé ruže, zelená zase lesy, žltá slnko, modrá more a oblohu a poslednou farbou je strieborná, symbolizujúca historické mesto Nora.
Taliansko – Sicília
Čarovná krajina, kde Archimedes vyučoval a svätý Pavol kázal, krajina, ktorá bola gréckou kolóniou, rímskou provinciou, arabským emirátom a normanským kráľovstvom, vás očarí hneď pri prvej návšteve. Je to ostrov, ktorý má najväčší počet historických pamiatok na svete, zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Hovorí sa, že Sicília je Európa, Ázia i Afrika pomiešaná do jednej nádhernej krajiny, ktorej príťažlivosti len málokto odolá.
Najväčší ostrov Talianska, ale i celého Stredomoria je právom nazývaný aj „ostrovom Slnka“ vďaka svojmu subtropickému podnebiu, horúcim letným mesiacom a miernej klíme počas zimného obdobia. Tento čarovný ostrov obmývajú tri moria : Stredozemné na juhozápade, Tyrhénske na severe a Iónske na východe. K svojmu súčasnému pomenovaniu prišla Sicília v dobách, keď ju ovládali Gréci. Pôvodní obyvatelia ju nazvali Sicana. Gréci jej vybrali meno podľa trojuholníkového tvaru ostrova Trinacria. Nakoniec dostala meno podľa národa „popolo dei siculi“, teda Sicilia. Pre turistov je príťažlivá nádhernou prírodou, zlatistými plážami a množstvom antických pamiatok, medzi ktorými sú zachovalé impozantné grécke chrámy i originálne stavby z normandského obdobia. Tento ostrov, pôsobiaci ako dovolenkový magnet, navštevujú turisti počas celého roka. Teplé farby všadeprítomných citrusových a pomarančovníkových hájov sa prelínajú s neuveriteľne tyrkysovou farbou mora. Na túto magickú krajinu dohliada z úctyhodnej výšky 3350 m sopečný gigant – Etna, jediný aktívny vulkán Európy. Mnohí považujú Sicíliu za krajinu plnú kontrastov. Je totiž vzrušujúca a pútavá, starobylá i moderná zároveň.
Taliansko – Jadranské pobrežie
Od Trieste na severe až po Pugliu na juhu „talianskej čižmy“ sa tiahne pás príťažlivých pláži a atraktívnych miest v objatí Jadranského mora.